Istoria Unirii de la 1918

Muzeul Județean Buzău, instituție de cultură și cercetare ce funcționează sub autoritatea Consiliului Județean Buzău, cu sediul în mun. Buzău, bd. Nicolae Bălcescu, nr. 50, jud. Buzău, reprezentat legal de către dr. Daniel Costache în calitate de Manager, anunță organizarea etapei finale a concursului Istoria Unirii de la 1918.

Candidații care au trecut prima probă vor prezenta lucrările juriului și publicului prezent, în cadrul unei sesiuni de comunicări ce se va desfașura vineri, 16 noiembrie 2018, începând cu ora 10:00, în Amfiteatrul de la sediul central al muzeului. Fiecare dintre ei va avea la dispoziție 15 minute pentru a convinge Comisia de jurizare, formată din trei personalități buzoiene cu rezultate remarcabile în cercetarea istorică.

Cei zece finaliști sunt:

• Marin Maria;
  • Drobotă Ana-Maria;
  • Alexandru Bogdan;
  • Chiricioiu Maria Daniela;
  • Ciomag Ștefan;
  • Iancu Ionela – Nicoleta;
  • Burlacu Andrei;
  • Oprea Maria Andrada;
  • Dumitrache Andreea Valentina;
  • Furtună Teodor Ioan.

Tot vineri, 16 noiembrie 2018, conform regulamentului de desfășurare a concursului, vor fi anunțați câștigătorii și înmânate premiile.

Manager,

Dr. Daniel Costache -  Bolocan