Noaptea  Cercetătorilor Europeni, ed. 2018

Anul acesta Muzeul Județean Buzău în parteneriat cu Stațiunea pentru Cercetare și Dezvoltare pentru Legumicultură Buzău propun publicului buzoian, în premieră, un program inedit. Cercetarea, una dintre cele mai importante laturi de dezvoltare a unei societăți, alături de educație și cultură, se prezintă publicului, pe înțelesul tuturor. Cercetătorul, acel om de multe ori asociat halatului alb și laboratoarelor sofisticate întâmpină pe toți cei care doresc să îi afle tainele meseriei sale. De aceea prezentăm aici câteva dintre CV-urile cercetătorilor și asistenților de cercetare ce activează în instituții de cercetare de pe teritoriul județului nostru, și care se ocupă cu această nobilă meserie. Vă așteptăm să ne fiți alături vineri, 28 septembrie 2018 începând cu ora 19.00 la sediul Muzeului Județean Buzău, bld. Nicolae Bălcescu, nr. 50, mun. Buzău. O să vă întâmpinăm cu ateliere, expoziții și prezentări. Intrarea este liberă.